Jaką wannę wybrać będąc RODZICEM - przewodnik po niekłopotliwych wannach dla dzieci i rodziców


Wanna czy prysznic? Jeżeli decyzję mamy już podjętą - WANNA!
Nasuwa się kolejne pytanie - ALE JAKA?
Posiadając dzieci, szczególnie te małe, sprawa nie wydaje się taka prosta. Tym bardziej, jeżeli jesteśmy zwolennikami wanien wolnostojących:

- Vincent Van Duysen/ łazienka - marmurowa wanna wolnostojąca -
Piękna prawda?
A  ta:
- Wanna wolnostojąca Agape agapedesign.it -
Też piękna... Ale ja, jako rodzic, widzę hektolitry wylewającej się wody, zalanej podłogi i ścian po każdej kąpieli. A wanna ma z założenia sprzyjać relaksowi a nie chronicznym wkur ** om (:

Ale zacznijmy od początku. Na rynku mamy do wyboru / z uwagi na rodzaj materiału/:

- WANNA AKRYLOWA -
najpopularniejsza, niedroga, ogólnodostępna, lekka. Wanna dostępna w różnych kształtach i rozmiarach. Akryl szybko się nagrzewa po nalaniu ciepłej wody i dość długo utrzymuje temperaturę. Jest łatwa w czyszczeniu, ale mało odporna na zarysowania i zmatowienie /trzeba używać nieinwazyjnych środków czyszczących/. Wanny akrylowe są niekwestionowanym numerem jeden w Polsce i statystycznie rzecz ujmując,  najwięcej osób w naszym kraju decyduje się na wannę akrylową.

- WANNA ŻELIWNA -
wiecznotrwała, solidna, często z ozdobnymi nóżkami. Jedynym minusem jest waga - bardzo ciężka. Wanna dość długo utrzymuje ciepłą temperaturę wody. Dzięki pokrywającej jej emalii jest odporna na zarysowania. Wanny żeliwne wracają do łask. Na rynku możemy spotkać firmy, które zajmują się restaurowaniem starych, żeliwnych modeli. Ale i coraz więcej firm wprowadza produkty z tego materiału.

- WANNA STALOWA -
ten rodzaj wanny był bardzo popularny w naszym kraju przed pojawieniem się wanien akrylowych. Stal pokryta emalią jest bardzo odporna na zarysowania i uderzenia mechaniczne. Wanny są stosunkowo tanie, solidne, ważą mniej niż żeliwne. Wciąż są dostępne w wielu rozmiarach i wzorach. Minusem jest na pewno szybsza utrata ciepła niż w/w wanien oraz mniejsza dźwiękochłonność / lecąca woda do wanny robi sporo hałasu, z taką wanną można iść na koncert (:/.

- WANNA KONGLOMERATOWA/ Z LANEGO MARMURU -
solidna, trwała, długo utrzymuje temperaturę wody. Wanna jest stosunkowo ciężka. Mieszanki marmuru, dolomitów i innych "zlepiaczy" tworzące konstrukcję wanny, powodują że jest to produkt stabilny i jednorodny patrz wanny wolnostojące / forma wanny nie potrzebuje już dodatkowej obudowy, wkład i obudowa stanowi jednorodny produkt/. Jednak o trwałości wanny decyduje zewnętrzna powłoka, a tu może być różnie - powłoka to element, który jest najbardziej narażony na zarysowania, przebarwienia i zmatowienia. Ceny produktów z lanego marmuru są coraz bardziej konkurencyjne, ale trzeba czytać instrukcję, żeby długo cieszyć się piękną wanną.

Innymi, mniej popularnymi - zapewne ze względu na cenę i dostępność są:
- WANNA DREWNIANA -
- WANNA Z KUTEJ MIEDZI -
- WANNA KAMIENNA -
Na pewno te 3 rodzaje wanien mają cechę wspólną - są ekologiczne i piękne.
Wanna drewniana F. Santangelo/F.Fisher New York

Materiał, z którego ma być wykonana nasza wanna decyduje o tym w jaki sposób możemy ją obudować, gdzie postawić, jak przygotować podłoże /uwaga na wanny kamienne i żeliwne/.

Oto kilka moich patentów, żeby zaoszczędzić sobie sprzątania po SPA naszych dzieci:

Przykład A
WANNA PODWIESZANA OBUDOWANA NATURALNYM KAMIENIEM:
Podobają nam się wanny wolnostojące, ale patrz powyżej - nie będę latać ze szmatą każdorazowo po kąpieli moich dzieci!
A chcielibyśmy mieć namiastkę luksusu i obudować wannę płytą kamienną, np. marmurem.
Najpierw przykład rysunkowy:
Vincent Van Duysen/ wanna obudowana kamieniem
Płyta kamienna jest bardzo ciężka -  polecam granit lub marmur po uprzednim impregnowaniu /trawertyn jest nasiąkliwy/. Nie możemy użyć jako wkładu wanny akrylowej, ponieważ z czasem się odkształci /nawet stosując dodatkowe wsporniki/.
Najlepsze w tym przypadku będą wanny wykonane ze stali lub żeliwne. Jednak nie zapominajmy, że kamień + żeliwo + ciężar wody będą wymagały odpowiedniej grubości i zbrojenia stropu - jeżeli będziemy chcieli taką wannę umieścić na piętrze.

Przykład B
WANNA WOLNOSTOJĄCA
Decydujemy się na wannę wolnostojącą. Trudno... będziemy sprzątać.
- 1. wanna żeliwna na nóżkach / Pinterest.com    2. wanna wolnostojąca / Studio McGee Missouri - 
Patentem, który będzie pomocny w tym przypadku to zrobienie dodatkowego odpływu/ kratki z suchym syfonem w łazience lub - jeżeli mamy wystarczająco miejsca - wydzielenie strefy kąpielowej wanna plus prysznic za szybą typu walk-in / zdjęcie poniżej/ - tak, żeby wypływająca woda z wanny ściekała do odpływu liniowego w prysznicu:
- Pinterest.com/Ultralinx - 

Przykład C
WANNA AKRYLOWA WPUSZCZANA
Bardzo popularne rozwiązanie w polskich łazienkach. Wanna nałożona na obudowę z płyt karton-gips obłożonych gresem lub ceramiką. Cena wanny akrylowej jest stosunkowo niska, a sama wanna łatwa w utrzymaniu w czystości. Jest przy tym lekka, więc nie musimy wcześniej zastanawiać się nad konstrukcją stropu w łazience. Do tego styka się ze ścianą i można lać wodę z pistoletów czy innych "psikaczy" bez obawy, że coś zacznie gnić za wanną. 
Ale chcemy trochę inaczej, nieszablonowo, tak mieliśmy w poprzedniej łazience, tu ............… wpisz swój powód.
Możemy obłożyć obudowę wanny MIKROCEMENTEM. To produkt bardzo wytrzymały i odporny na działanie wody i środków pieniących. Do tego możemy zaprojektować każdy spadek czy kształt.
Kolorystka, uzależniona od danego producenta, bardzo bogata - róże i błękity też się znajdą. Niech mikrocement nie kojarzy nam się z szarością! Poniżej przykład. Niesamowite połączenie mikrocementu i akruszy z tombaku.
- Norm Architects Copenhagen/ łazienka z wanną obłożoną mikrocementem i arkuszami z tombaku - 
Przykład D
WANNA PRZYCIENNA
My jednak chcemy mieć wannę wolnostojącą. Nie mamy dużo miejsca i zapewne i tak nasz pokazowy element łazienki będzie stał jak najbliżej ściany. Możemy zdecydować się na wannę przyścienną. Wanny produkowane są z lanego marmuru lub akrylu sanitarnego z wzmacnianymi ścianami z włókna szklanego /zależy od producenta/. Przód wanny wygląda jak wanna wolnostojąca, ale z tyłu mamy możliwość przystawienia jej do ściany. Wtedy nawet bateria przestawiona na prysznic nie będzie nam straszna!
Z powodzeniem możemy zastosować baterię ścienną lub nawannową, dostosowując długość wlewki do rantu wanny. A za wannę nic się nie wyleje (:
- wanna przyścienna/ Duravit Luv Bathtub - 


Ja już zdecydowałam jaką wannę będę mieć w łazience. A Wy?
\
Jakie wanny u Was się sprawdzają, a jakie chcielibyście mieć w swojej własnej łazience? Jak radzicie sobie ze sprzątaniem wody, ścieraniem magicznych kredek do wody i ociekających zabawek uprzyjemniających naszym dzieciom czas podczas kąpieli -  przy wannach wolnostojących? Podzielcie się ze mną tą tajemną wiedzą (:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © PT8 , Blogger