Dlaczego projektant zadaje tyle pytań?Czy jeżeli decydujemy się na współpracę z projektantem to podczas pierwszego i drugiego, i kolejnego spotkania jestem zmuszona/y odpowiedzieć na te wszystkie pytania? Przecież zatrudniam osobę trzecią, bo się totalnie na tym nie znam. A nawet jeśli znam się, to jestem przekonana/y, że osoba wykwalifikowana zrobi to za mnie najlepiej.
Ale czy zostawienie przysłowiowej "wolnej ręki" osobie, która nas nie zna, nie wie jaki tryb życia prowadzimy, czy mamy rodzinę - a nowo projektowane mieszkanie lub dom ma spełniać nasze oczekiwania i potrzeby - to rzeczywiście DOBRY POMYSŁ???
Piszę o nieruchomości, którą realizujemy na własne cele mieszkaniowe. Sprawy mają się inaczej, jeżeli projektujemy mieszkanie na wynajem lub inny cel. W tym przypadku dobrze jest pracować z osobą, która się zna na temacie, realizowała takie inwestycje i jest w stanie zaproponować rozwiązania typu: "lokal szybki do sprzątania", "nie brudzące", "szybko wynajmujące się mieszkanie".
Lista pytań, które zadaję inwestorom to nie wścibstwo z mojej strony. Chcę w ten sposób dowiedzieć się o przyszłych użytkownikach nieruchomości jak najwięcej. Przygotowana lista pytań z podziałem na ogólne i szczegółowe pozwala na zaproponowanie takich rozwiązań, które będą spełniały oczekiwania właścicieli. Projektowanie w "ciemno" nie sprawdza się. Nie martwcie się, jeżeli nie jesteście w stanie odpowiedzieć od razu na wszystkie pytania. Dobry projektant jest od tego, żeby rozwiać Wasze wątpliwości.


- PT8 INTERIOR DESIGN projekt carbonwood & white -

Jakich pytań możecie się spodziewać?

Pytania podstawowe to m. in.:
Ilu będzie użytkowników nieruchomości? Czy są dzieci (wiek), czy planujecie dzieci? Wpływ na rodzaj i kolor powierzchni, bezpieczeństwo sprzętów AGD np. piekarnik z nienagrzewającą się szybą i multum innych rozwiązań przyjaznych dzieciom (:
Czy mieszkanie jest z rynku pierwotnego czy wtórnego? Jaki jest termin oddania mieszkania? Ważna informacja z uwagi na np. zakup materiałów wykończeniowych. Jeżeli mieszkanie będzie oddane do użytku za rok, wiele matereriałów może zostać wyprzedanych.
Czy dom/ mieszkanie będzie potrzebować zwiększonej izolacji akustycznej? …. Bo syn gra na perkusji (:
Czy są meble, które chcesz przenieść do nowej nieruchomości? np. Kredens będący pamiątką rodzinną i trzeba go wkomponować w nową przestrzeń.
Czy w rodzinie występują jakiekolwiek alergie? Trzeba skupić się na materiałach, które łatwo będzie wyprać, umyć, wyczyścić np. klosze lamp, obicie sofy itp.
Czy uprawiacie sporty (jakiej przestrzeni potrzebujecie), jakie macie hobby? Przypadek - szafa na broń o określonych wymiarach, bo jeden z moich inwestorów pasjonuje się myślistwem. Przecież nie będzie stała luzem w przedpokoju!
Jak zlokalizowane jest mieszkanie/dom względem stron świata? Używając "ponurych" kolorów od strony północnej, wnętrze będzie wydawać się jeszcze bardziej ponure. Chyba, że akurat to Wam odpowiada (:
Czy posiadacie zwierzęta, czy planujecie przygarnąć jakiegoś czworonożnego członka rodziny?
Jaki budżet planujesz na wykończenie mieszkania?
Jaki rodzaj pracy wykonujesz? Jeżeli inwestor prowadzi tryb pracy zmianowej, a druga połowa pracuje od 8 do 16 warto zwrócić uwagę na dostosowanie oświetlenia, usytuowanie garderoby/szaf itp.
Czy pracujesz w domu? Projekt będzie wymagał wyodrębnienia przestrzeni na biurko.
Ile m2 zajmują książki w Twoim mieszkaniu? Czy chcesz wyeksponować bibliotekę czy ją ukryć?
Czy wśród domowników są osoby leworęczne?

To tylko niektóre z pytań z grupy tzw. podstawowej.

- PT8 INTERIOR DESIGN projekt ultra - 


Kolejną grupą pytań są pytania szczegółowe. Aby było łatwiej, dzielę je ze względu na rodzaj pomieszczenia.

I tak, w odniesieniu do KUCHNI możecie się spodziewać:
Preferujesz kuchnię oddzielną czy w aneksie?
Czy dużo gotujesz?
Planujesz zakup sprzętów kuchennych wolnostojących jak ekspres do kawy, wielofunkcyjny robot kuchenny (wolnostojący sprzęt potrzebuje a) zasilania b) miejsca na blacie)?
Czy chciałbabyś/chciałbyś posiadać piekarnik z funkcją mikrofalówki o standardowych wymiarach/ piekarnik kompaktowy czy dwa oddzielne urządzenia? Mikrofalówka w zabudowie czy wolnostojąca?
Szafki kuchenne z przeszkleniami/ pełne fronty/ otwarte półki? Brak szafek górnych?
Czy chcesz mieć okap kuchenny? Jaki typ: pochłaniacz/ wyciąg?  Jaki rodzaj: sufitowy, blatowy, wyspowy, przyścienny, wpuszczany w szafkę?
Czy są jakieś rozwiązania kuchenne, które Ci pasują i nie chciałbyś z nich rezygnować? np. kosze cargo/ piekarnik w wysokiej zabudowie?
Jaki rodzaj lodówki preferujesz? W zabudowie/ wolnostojąca? Czy lodówka ma być z kostkarką? (taki rodzaj lodówki wymaga doprowadzenia wody, to nie jest skomplikowane, ale podczas remontu dobrze to uwzględnić).

- PT8 INTERIOR DESIGN projekt mieszkanie z łukami -
Do innych pytań z grupy szczegółowej należą:
Czy w salonie/ innym pomieszczeniu będzie telewizor? Jaki rodzaj telewizora planujesz?  Wielkość/ powieszony na ścianie/ wolnostojący?
Czy często nocują u Was goście? Bezwzględnie potrzeba dodatkowego miejsca do spania, bye bye piękna sofo bez funkcji spania....
Jak dużo masz rzeczy typu pamiątki rodzinne, albumy ze zdjęciami, inne kurzozbieracze? Czy chcesz je wyeksponować?
Moje ulubione pytanie - Gdzie będzie stała choinka? Bo przecież w grudniu trzeba ją gdzieś upchnąć, podłączyć lampki choinkowe. Chyba, że nie jesteś fanem świąt (:

Wśród pytań znajdują się te o przyzwyczajenia m. in. Gdzie zostawiasz brudne ubrania? Gdzie zostawiasz okrycia wierzchnie? Niby nic, ale przecież większość z nas nie odwiesza płaszcza do szafy od razu po przyjściu. U mnie w rodzinie robię to tylko ja...Poobwieszane klamki albo rogi drzwi nie wyglądają estetycznie, czyż nie?

- PT8 INTERIOR DESIGN projekt rudy loft - 


Przeprowadzenie wywiadu pomaga nam, projektantom/architektom, dostosować przestrzeń do Waszych przyzwyczajeń. Projekty wnętrz wykonuję w zgodzie ze swoją estetyką. Moja estetyka i gust decydują, że to właśnie mnie wybieracie do realizacji swojej przestrzeni. Ergonomiczny projekt to komfort użytkowania. Przy tym zgodny z Waszymi upodobaniami, kolorystyką i uwzględniający budżet na określonym poziomie. Im więcej się dowiem o Was, tym lepiej przygotuję Wasz projekt. Istnieje jeszcze możliwość zamieszkania z Wami przez jakiś czas, ale to zostawiam dla odważnych (:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © PT8 , Blogger